Erik Lidén:

 

Marinens officersbrist löses av reservofficerare

 

Den nye marininspektören intervjuas

 

I den krympta försvarsmakten skall även officerskåren minska och de högsta befattningarna bli färre. De som hittills har utnämnts kommer med säkerhet att få kvarstå och/eller befordras ytterligare när enstaka vakanser uppstår de närmaste åren. Högkvarteret och Försvarets materielverk, FMV, är några av de mest utsatta positionerna,

     Konteramiral Anders Grenstad utnämndes till marininspektör den 1 juli 2005 och denna befattning motsvarar chefsbefattningen i de gamla försvarsgrenarna, dvs arméchef, marinchef och flygvapenchef. Efter olika namnbyten och lokaliseringar ingår de tre cheferna med en mindre stab i Högkvarteret. ÖB är högste chef och någon direktlinje till regeringen finns inte längre.

     Anders Grenstad är i dag 48 år och bor i Stockholm med familjen som består av hustru Anja och de två barnen Valerie och Vincent, vilka är utflyttade till Blekinge efter att ha passerat 20-årsstrecket. Familjen har i flera perioder bott i Karlskrona, när den blivande amiralen tjänstgjorde där.

     Anders Grenstad blev sjöofficer 1980 efter Sjökrigsskolan i Näsbypark och långresa med HMS Älvsnabben. Han är född i Stockholm. De olika militära graderna har han passerat snabbt, och 1998 blev han kommendör och 2005 konteramiral.

     Under sin sjöofficerskarriär har han varit bland annat kustkorvettchef och chef för ytattackflottiljen. Under några månader 2005 var han chef på Örlogsbasen i Muskö, en bas som sedan har lagts ned. Stabskursen på gamla Militärhögskolan fullgjorde Anders Grenstad 1994-96.

     Han är ledamot av Kungliga Örlogsmannasällskapet.

     Dagens försvarsmakt krymper, och bemanningen av de nya tjänsterna i insatsförsvaret har inte underlättats av att betydligt fler yngre officerare än väntat har valt att överge officersyrket. Detta har på ett oväntat sätt gynnat de yngre reservofficerarna med adekvat utbildning som får tjänstgöra på fartyg och i de få staber som numera finns.

 

50 yngre reservofficerare i marinen skall i höst garantera att Sverige kan ställa upp i olika internationella övningar till sjöss. En kustkorvett skall efter riksdagsbeslut, som fördröjts av valrörelsens slutskede, ingå i ett FN-uppdrag i Medelhavet för att om möjligt bilägga konflikten mellan Israel och Libanon.

   Kustkorvetten HMS Gävle
avseglade på kvällen den 19 september till Tyskland för samordning av olika funktioner och sedan direkt samövning med den tyska marinen på väg ned till Medelhavet, säger Anders Grenstad. Där inväntas beslutet. En bas för logistik som delvis underhålls från Sverige upprättas i en hamn eller ombord på ett underhållsfartyg.

   Uppdraget i Libanon är ett svårt uppdrag och kan kräva besättningsbyte efter några månader. Mandatet är på sex månader och ett led i svenskt deltagande i internationella marina övningar med FN-uppdrag som extra krävande.

 

HMS Carlskrona som i drygt 20 år har gjort långresor med befäl och unga kadetter gjorde sin senaste och kanske sista långresa med hemkomst i maj 2005. Fartyget byggs nu om till ett underhålls- och basfartyg. Modern teknik installeras kontinuerligt i kvarvarande fartyg.

   Visst kan vi önska oss fler fartyg, men hotbild och försvarsbeslut medger inte nysatsningar. Vi kapar dock svansen genom att skära ned i staber och baser och satsar på utbildning och övningar. Personalen skall prioriteras för dessa ändamål.

 

Personalförhållandena är de motsvarande i armén och flygvapnet, om än i något mindre omfattning än i marinen. Förstärkning behövs för att fullt upp kunna bemanna olika funktioner. Stridsskolorna i Karlskrona för marinen, Kvarn för armén och Uppsala för flygvapnet har viktiga funktioner i utbildningen.

   Detta beror på att vi har felaktig kompetens till en del, samtidigt som officersutbildningen varit inställd under några år, säger Anders Grenstad. Detta kommer att vara tillrättat 2008-09 när utbildningen på Karlberg åter har kommit i gång. Därefter ökar kompetensen ytterligare med samverkan i svenska och internationella övningar. Som mest har vi saknat 150 officersbefattningar. Just i dag ligger vakansläget kring tio procent i marinen.

 

Marininspektören har nu läget under kontroll och ser en kontinuerlig ljusning i befälsläget de närmaste åren. Försvarets roll i samhället önskar han också att den blir tydligare, både på hemmaplan och vid utländska uppdrag.

   Andan är god, och en modern marin har mycket att se fram emot, säger Anders Grenstad.

 

Erik Lidén är styrelseledamot i aff

 

 

 

Marininspektör Anders Grenstad.

Foto: Försvarets Bildbyrå/Andreas Karlsson