Per Ribbing:

 

Svar till Lars Olsson om aff:s framtidsgrupp

 

Varför reagerar Jan Wickbom och jag så starkt på dina signaler? Vi är dessutom inte ensamma om att göra detta. Det står en hel drös med gamla officerare där ute i mediamörkret. Ett tror jag mig i alla fall kunna säga från oss alla och det är att vi inte vill aff något ont. Vi vill att aff skall utvecklas och växa. Där har vi samma mål. Men hur mycket skall vi kasta överbord av det gamla aff för att nå detta mål?

     Vi känner en outsäglig vrede över politikernas, försvarsledningens och inte minst Moderata Samlingspartiets hantering av landets försvar. Vi hyser också en stor oro för Sveriges framtid och för våra barnbarns levnadssituation. Detta beror på att vi dels har begränsat förtroende för försvarsberedningens spådomar, dels på att vi fostrats till insikten om att försvaret är för framtiden och för idag oförutsebara situationer (just också vad som står i framtidsgruppens omvärldsbeskrivning,, men man vågar inte ta konsekvenserna av detta!). Bristen på debatt om säkerhetspolitiken i och bortom valperioden känns dessutom helt förkvävande.

 

allmänna försvarsföreningen och vårt försvar skulle kunna vara en kanal till de försumliga politikerna och generalerna. Men det är här jag anser att Du och arbetsgruppen visat tendenser till att vilja ta bort Försvarsmaktens andel i säkerhetspolitiken. Redan i mitt första inlägg lämnade jag förslag till tillägg i Omvärldsbeskrivning (främst sista stycket). Vi måste ha förmåga att hantera både kriser och krig. Det är inte bara större olyckor eller naturkatastrofer som kan hota. Dessa ingår dessutom inte i den klassiska svenska säkerhetspolitiken. Att förbereda andra för oförberedda situationer tar mycket längre tid. Ni får inte i er strävan att förnya föreningen bortse från kärnan i det gamla. Den är evigt giltig.

 

Jag anser att aff (och FoF) måste uppträda som motkrafter och inte medlöpare till de som drömmer om ”peace in our time”, vilka saknar historiska kunskaper. Ni skall vara realisterna som kommer att få rätt i framtiden, när svenska folket vaknar till efter sin drogade slummer. Våga tänka till!

 

Per Ribbing har varit sekreterare i aff S län

 

 

Carl Björeman:

 

Vad vill aff?

I sitt svar till Per Ribbing och Jan Wickbom i nr 4/2007 av vårt försvar skriver Lars Olsson, vice ordförande i aff, bland annat följande: ”Men vi har framför allt inte tagit ställning till det militära försvarets existens, storlek eller förmågor. Vi har inte tagit ställning till några åsikter överhuvud taget.”Detta är ett mycket anmärkningsvärt uttalande: aff har – i likhet med Hasse Alfredssons pastor Jansson – inga bestämda åsikter om nånting.

     Om aff skall ha något existensberättigande eller ej i framtiden förefaller det helt nödvändigt att föreningen överväger och tar ställning i en fundamental fråga: BEHÖVER SVERIGE ETT EXISTENSFÖRSVAR ELLER EJ?

     Blir svaret ja bör detta komma till uttryck i föreningens stadgar. Blir svaret nej torde före­ningen få svårt att formulera en verksamhetsidé som stimulerar till allmän förnyelse, förbättring, förökning och kraft att göra sig hörd, egenskaper och mål som Lars Olsson sätter som villkor för överlevnad.

     aff bör besinna att frågan om existensförsvar inte är någon fråga som kan avgöras med hänsyn till decenniefluktuationer i vårt säkerhetspolitiska läge.

     1925 bedömde politikerna att Sveriges säkerhetspolitiska läge var mycket gynnsamt. Frestelsen att bortse från behovet av ett existensförsvar torde ha varit minst lika stor som det är i dag. Men 1925 föll man inte för denna frestelse. Existensförsvaret behölls i princip även om man lät dess styrka nedgå .

     Femton år senare hade läget förändrats på ett sätt som få hade förutsett 1925.

 

Carl Björeman är före detta generallöjtnant

 

 

Lars Olsson:

Svar till Carl Björeman

I min artikel om vårt framtidsarbete i det här numret framgår det av vår nu färdigarbetade policy, hoppas jag, vad vi har för verksamhetsidé. Mer detaljerade än så kommer vi inte att bli i det som arbetas in i de nya stadgarna och som presenteras för beslut på stämman i maj.

Hoppas att Carl Björeman uppfattar det svaret som ja.

 

Lars Olsson, vice ordförande aff, framtidsutredare