Per Ribbing:
Saknas stödet för
Sveriges midja?
Om att bilda ny länsavdelning
I min utbildning i strategi på 60-talet ingick begreppet ”Sveriges midja”. Midjan ansågs vara ett tänkbart mål för invasion Österifrån, eftersom det dels skulle dela landet, dels är kortaste vägen till Västerhavet. Själva naveln i området är Gävles hamn: Idag bor jag en bit in bakom ”naveln”.
Med denna bakgrund är det naturligt, som gammal yrkesmilitär, att titta på militära resurser i området idag. Dagens ”paniknedrustare” har ordnat så att området mellan buken och bröstvårtorna i huvudsak är tomt på proffsmilitärer. Detta födde tanken på att man borde arbeta med opinionsbildning i regionen. aff har haft en länsförening för många år sedan, men annars är det tomt även på upplysningsverksamhet beträffande regionalt försvar. Alltså började jag söka tänkbara intressenter för att bilda en blivande länsavdelning inom aff.
Gävleborgs län har fått en mycket aktiv landshövding i Barbro Holmberg och ordförande i länsavdelningen bör vara landshövdingen. Men hon visade sig ha alldeles för många järn i elden för att våga ta på sig en så ny, osäker och medialt impopulär uppgift. Inte heller någon av hennes företrädare var villig att axla en sådan mantel. Däremot ställda den, som förr kallades försvarsdirektör, upp på uppgiften. Även chefer för Kustbevakningen och Räddningstjänsten samt Länspolisens informatör svarade ja på att börja diskutera frågan. Eftersom området är så tomt på militärt försvar blev det litet bekymmersamt att hitta en kvalificerad, militär representant. Men det löste sig genom att en tidigare fobef ställde upp. Med en sådan kvalificerad uppsättning kallade jag till diskussion i slutet av april.
Det var några som kände varandra tidigare, men annars var vi nya för varandra. Så presentationen fick ta tid. F ö pratade vi igenom aff, hotbild (Försvarsberedningens utredning Säkerhet i samverkan) och landets nya ledning för det civila försvaret, MSB samt förberedelser för hantering av katastrofer, kriser och krig.
Mötet avslutades med ett beslut om förnyad träff i oktober-november, bl a för att då ser hur förändringen av aff fortgår, vad Försvarsberedningen kommer fram till och hur Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) lyckas greppa sina jättelika uppgifter. En helt avgörande fråga är hur ”aff” lyckas med sin förnyelse, att föreningen blir trovärdig och visar stöd för ett nationellt försvar! Ingen av oss vill ju satsa tid och kraft på om ”landet skall försvaras utomlands”. Det är ju rätt förståeligt!
Per Ribbing är överstelöjtnant
och har tidigare varit sekreterare i aff Värmland.